2016 Committees

Scientific Programme Committee

Chair:

Claus-C. Glüer (Kiel, Germany)

 

Co-Chairs:

Bente Langdahl (Aarhus, Denmark) - SPC 2016 Co-Chair

Richard Eastell (Sheffield, UK) - Clinical Co-Chair

Hans van Leeuwen (Rotterdam, Netherlands) - Pre-Clinical Co-Chair

Martina Rauner (Dresden, Germany) - New Investigator Co-Chair

Anna Teti (L'Aquila, Italy) - LOC Chair

 

Members:

Tim Arnett (London, UK)

Stuart Ralston (Edinburgh, UK)
Lorenz Hofbauer (Dresden, Germany)
Hans van Leeuwen (Rotterdam, Netherlands)

Martine Cohen-Solal (Paris, France)

Gudrun Stenbeck (London, UK)

Miep Helfrich (Aberdeen, UK)

Franz Jakob (Wuerzburg, Germany)

Erik Fink Eriksen (Oslo, Norway)

Local Organisation Committee

Chair:

Anna Teti (L'Aquila, Italy)

 

Members:

Stefano Schiaffino (Rome, Italy)

Maria Luisa Bianchi (Milan, Italy)

Salvatore Minisola (Milan, Italy)

Nadia Rucci (L'Aquila, Italy)

Riccardo Paone (L'Aquila, Italy)

Mattia Capulli (L'Aquila, Italy)

Scientific Advisors

Adolfo Díez Pérez (Barcelona, Spain)

Agi Grigoriadis (London, UK)

André Uitterlinden (Rotterdam, Netherlands)

Andrea del Fattore (L'Aquila, Italy)

Anna Teti (L,Aquila, Italy)

Anne de Pape (MSD, USA)

Annesofie Lunde Jensen (Aarhus, Denmark)

Aymen Idris (Edinburgh, UK)

Bente Langdahl (Aarhus, Denmark)

Bram Perdu (Antwerp, Belgium)

Brendan Boyce (Rochester, USA)

Cesar Libanati (Amgen, USA)

Claus Glüer (Kiel, Germany)

Cyrus Cooper (Oxford, UK)

Davide Ruffoni (Zurich, Switzerland)

Emma Duncan (Brisbane, Australia)

Eric Hesse (Hamburg, Germany)

Erik Fink Eriksen (Oslo, Norway)

Frank de Vries (Utrecht, The Netherlands)

Hank Kronenberg (Boston, USA)

Hans van Leeuwen (Rotterdam, The Netherlands)

Henry Bryant (Eli Lilly USA)

Ian Reid (Auckland, New Zealand)

Jane Lian (Worcester, USA)

Joanna Price (Bristol, UK)

Karl Michaëlsson (Uppsala, Sweden)

Keith Hruska (Washington, USA)

Kristina Åkesson (Malmo, Sweden)

Margaret Paggiosi (Sheffield, UK)

Maria Luisa Bianchi (Milan, Italy)

Marie-Helene Lafage-Proust (Saint Etienne, France)

Martina Rauner (Dresden, Germany)

Mary Bouxsein (Boston, USA)

Masaki Noda (Tokyo, Japan)

Michael Amling (Hamburg, Germany)

Michael Kniessel (Basel, Switzerland)

Miep Helfrich (Aberdeen, UK)

Moustapha Kassem (Odense, Denmark)

Natalie Sims (Melbourne, Australia)

Östen Ljunggren (Uppsala, Sweden)

Peter Croucher (Sydney, Australia)

Pierre Marie (Paris, France)

Ralph Müller (Zurich, Switzerland)

Richard Eastell (Sheffield, UK)

Riku Kiviranta (Turku, Finland)

Shigeaki Kato (Tokyo, Japan)

Steven Cummings (San Francisco, USA)

Stuart Ralston (Edinburgh, UK)

Sundeep Khosla (Rochester, USA)

Theresa Guise (Indiana, USA)

Thomas Clemens (Baltimore, USA)

Tim Arnett (London, UK)

Toshio Matsumoto (Tokushima, Japan)

Ulf Lerner (Umea, Sweden)

Uwe Kornak (Berlin, Germany)

Willem F Lems (Paris, France)